طرح درس علوم ششم ابتدایی/ سفر به اعماق زمین - کاوشگری
عنوان: سفر به اعماق زمین
کتاب: علوم تجربی مقطع و پایه: ششم ابتدایی
زمان: 45 دقیقه محل تدریس: آزمایشگاه
روش تدریس: کاوشگری تعداد فراگیران: 20 نفر
اهداف کلی:
سفر به اعماق زمین
اهداف جزیی:
1- لایه های درونی زمین را نام ببرد
2- تفاوت لایه های مختلف زمین را توضیح دهد
اهداف رفتاری:
1- فراگیر بتواند لرزش اجسام در محیط اطراف را نام ببرد( مهارتی)
2- فراگیر بتواند ویژگی های مختلف لایه های زمین را بگوید(دانشی)
3- فراگیر بتواند مواد تشکیل دهنده زمین در قسمت پوسته و گوشته را بگوید( دانشی)
4- فراگیر بتواند چوب خشک و مرطوب را با هم مقایسه کند و آن را به چگونگی لرزش در سنگ های مختلف ربط دهد.(مهارتی)
5- نسبت به درس علاقه نشان دهد(نگرشی)
6-فراگیر باید بداند زمین متعلق به همگان است و وظیفه او حفظ و آبادانی آن است.(نگرشی)
فضا کلاس:
در آزمایشگاه مدرسه دانش آموزان را به چهار گروه پنج نفره تقسیم می کنیم.
وسایل مورد نیاز:
فیلم آموزشی، کره جغرافیایی و ماکت کره زمین که به لایه های مختلف تقسیم شده باشد، تصاویر بزرگ شده کتاب، چوب خشک و مرطوب.
رفتار ورودی:
معلم به همراه یک کره جغرافیایی و همچنین با ماکتی از کره زمین که با رنگ های مختلف لایه های درونی زمین را نشان می دهد وارد کلاس می شود و به دانش آموزان سلام می کند
معلم: سلام بچه های خوبم
دانش آموز: سلام
معلم: حالتون خوبه
دانش آموز: بله
معلم: خدارو شکر- خب دخترای گلم حضور و غیاب می کنم ببینم همتون حاضرید
زهراجان( حاضر) فاطمه جون( حاضر) نیلوفر جون(حاضر) مریم جون( حاضر)
خداروشکر که همتون حاضر هستید
ارزشیابی ورودی:
در این قسمت سوالاتی از درس قبلی( کارخانه کاغذ سازی) توسط معلم پرسیده می شود.
1- اسید های چه ویژگی هایی دارن؟
2- چهر ویژگی مشترک فلز ها را نام ببرید؟
ارزشیابی تشخیصی:
فراگیران در سال گذشته درعلوم پنجم درباره زلزله مطالبی آموختند. در این باره سوالاتی از بچه ها می پرسیم.
ایجاد انگیزه:
معلم فیلم سفر به اعماق زمین را تهیه می کند و قسمت هایی از آن را برای دانش آموزان می گذارد و از دانش آموزان درباره سفر به اعماق زمین سوال هایی را می پرسد
ارائه درس:
در مرحله اول و دوم معلم دانش آموزان را تشویق می کنند که در گروه خود به گردآوری اطلاعات در این مورد بپردازند و آن را به نظر معلم برسانند
در مرحله سوم: دانش آموزان پاسخ های خود را که در مرحله قبلی داده اند آزمایش و بررسی می کنند و معلم ماکت ساخته شده را به فراگیران می دهد تا به تفاوت لایه های مختلف کره بپردازند.
مرحله چهارم: معلم از دانش آموزان می خواهد آنچه که به دست آورده اند و نتایج تحقیقات خود را جمع بندی کند و به حضور سایر دانش آموزان ارائه دهد
جمع بندی: لایه های درنی زمین به چند قسمت تقسیم پوسته،گوشته و هسته تقسیم می شود که پوسته حالت جامد، گوشته حالت مایع و هسته خمیری است و ...
ارزشیابی تکوینی:
بچه ها کی می تونه به من بگه چی یاد گرفتین؟ (مروری بر درس)
ارزشیابی پایانی:
به هر گروه چوب های خشک و مرطوب می دهیم و از آنها می خواهیم که چوب ها را بشکنند و نتایج دیده های خود را بر روی تخته سیاه بنویسد.
تکلیف پایانی:
مدلی از کره زمین را بسازند که لایه های مختلف را نشان دهند به گونه ای که ضخامت و نرم بودن را نشان دهند.
شما فرهنگيان عزيز مي توانيد نمونه سوالات، طرح درس ها و .. خود را به راحتي و به اسم خودتان در وب سايت ارسال نماييد .
e-mail:
istclub91@gmail.com